• Till salu
  • Köpa
  • Sälja
  • Boka en värdering
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Kontakt
OBJ25967_2090333007housingCooperativeses
eskilsfast.se
Eskilstuna

Körvelvägen 30

Radhus, 5 rok, 114 kvm, 6 275 kr/mån
Fast pris: 2 395 000 kr
Nyproduktion Alla bilder Film

Körvelvägen 30

2 395 000 kr

  • Radhus
  • Planritning
  • Karta

Radhus

BR

114 kvm

5 rok

1

6 275 kr/mån

2 395 000 kr

Eskilstuna, Körvelvägen 30

Modernt och Rymligt Radhus i Borsökna med dubbla uteplatser!

Fast pris 2 395 000 kr
Julian Valkov
Om mig

Julian Valkov

Ansvarig mäklare

073-627 94 45

julian@eskilsfast.se

Filip Resare
Om mig

Filip Resare

Fastighetsmäklare

073-772 78 00

filip@eskilsfast.se

Visningar
VISNING
14 Maj 2026, 17:30 - 18:00

Öppen visning, anmäl gärna intresse!

BOKA
Information

2 395 000 kr

6 275 kr/mån

5 rok

114 kvm

2018

Radhus

BR

114 kvm

5 rok

1

6 275 kr/mån

2 395 000 kr

Fakta
Typ
Radhus
Antal rum
5 rum
Boarea
114 kvm
Månadsavgift
6 275 kr
inkl vatten, parkering med el
Areakälla
faktisk uppmätn norm SS 021053
Fakta om bostaden
Nyproduktion
Ja
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Tillträdesdatum
08 April 2019
Adress
Körvelvägen 30
Kommun
Eskilstuna
Område
Borsökna
Postnummer
632 33
Ort
Eskilstuna
Län
Södermanlands
Förening
Brf Regnbågen
Lägenhetsnummer
164-1004
Andel av årsavgiften
8.33
Andel i förening (%)
8.33%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
1 180 482 kr
Kommentar till nettoskuldsättningen
Enligt 2024 årsredovisning
Pant
Pantsatt
Ja
Byggnad
Byggnadstyp
Flerfamiljshus
Byggnadsår
2018
Fönster
3-glas
Uppvärmning
Frånluftsvärmepump med vattenburen golvvärme nb samt radiatorer öv
Ventilation
Frånluft
Övrigt om byggnaden
Grund
Pålad betongplatta på mark med golvvärme.

Tak
Plåttak

Fasad
Stående träpanel, foder och knutar.

Mark
Plattsättning framsida och däck i trä på baksidan.
Våning/hiss
Hiss
Nej
Totalt antal våningar
2
Våning
1
Balkong, Uteplats, & Bilplats
Uteplats
Ja
Energideklaration
Utförd
Genomförd
Datum
27 Maj 2021
Primärenergital
89 kwh/kvm (Atemp) per år
Energiklass
D
Allmän beskrivning

Interiör
Entréplan
Välkomnande hall med ljusa ytskikt och praktisk avhängningsyta. Plats för skoställ och hatthylla samt annan förvaringsmöbel. Hallen sammanbinder våningsplanets samtliga rum och skapar ett härligt ljusflöde.

Duschrum /tvättstuga
Stilrent och helkaklat duschrum med vita väggar och mörkt golv. Här finns all tänkbar utrustning som golvvärme, duschhörna med glasväggar, WC, tvättställ, spegelskåp samt kombinerad tvättmaskin/torktumlare.

Allrum / sovrum
Till vänster från hallen finns ett tilltaget allrum som också lämpar sig perfekt som sovrum eller arbetsrum. I enlighet med bostaden övriga rum består ytskikten av vitmålade väggar och klassiskt parkettgolv. Fönster ut mot bostadens uteplats.

Kök / vardagsrum
Fantastiskt sällskapsyta med öppen planlösning mellan kök och vardagsrum. Härligt ljusinsläpp från fönsterpartier och utgång till altan med eftermiddagssol. Påkostat kök från Marbodal samt rostfria vitvaror från Siemens. Rummet kan med enkelhet möbleras med större matbord, soffgrupp, media-möbel och övrigt möblemang.

Övre plan
Den vitmålade trapp med steg i ek, tar dig upp till det övre planet som erbjuder tre stora sovrum samt tilltaget duschrum och klädkammare. För den som hellre önskar två sovrum och ett allrum är detta valbart. Även detta duschrum är påkostat med kaklade ytor och utrustning som WC, handfat, spegelskåp och dusch med glasväggar.

Driftkostnader
El
15 000 kr/år
Renhållning
2 640 kr/år
Försäkring
1 250 kr/år
Antal i hushållet
5
Total driftkostnad
ca 18 890 kr/år
Kommentar
Enligt schablonberäkning.
Fakta om föreningen
Föreningens ändringsdatum
06-19-2025
Föreningsnamn
Brf Regnbågen
Organisationsnummer
769632-6276
Antal lägenheter
12 st
Parkering
12
Pantsatt
Ja
Byggår
2018
Överlåtelseavgift betalas av
Ej angivet
Allmänt om området
Här bor du med naturen runt hörnet och kort avstånd till förskola och skola såväl som populära Borsöknabadet.

Kollektivtrafiken är utmärkt med direktbuss till Eskilstuna Centrum. Med kort bilresa når du Ica Stenby där det även finns närbutik med postombud. I närheten finns vidare shoppingcentret Tuna Park med sitt rikliga utbud av shopping, matvaruaffärer, frisörer och apotek.

Från Borsökna tar du dig via Västerleden enkelt ut på motorvägen som exempelvis tar dig till Stockholm på dryga timmen.

Körvelvägen 30 Energideklaration

Brf. Regnbåge Stadgar

Årsredovisning 2025