• Till salu
  • Köpa
  • Sälja
  • Boka en värdering
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Kontakt
OBJ25967_1957525790housingCooperativeses
eskilsfast.se
ESKILSTUNA

Ruddammsgatan 15

Lägenhet, 2 rok, 54 kvm, 2 959 kr/mån
Utgångspris: 1 575 000 kr
Alla bilder

Ruddammsgatan 15

1 575 000 kr

  • Lägenhet
  • Planritning
  • Karta

Lägenhet

BR

54 kvm

2 rok

4, HISS FINNS

2 959 kr/mån

1 575 000 kr

ESKILSTUNA, Ruddammsgatan 15

Centralt belägen tvåa med hiss, balkong och låg avgift i välskött förening!

Nu ges chansen att förvärva en välplanerad och generös tvåa om 54 kvm, högt upp i huset på våning 4 med hiss. Här möts du av ett hem där varje kvadratmeter tagits tillvara.
Bostaden präglas av genomtänkta färgval och ett fint skick. Köket bjuder på en smakfull kontrast där mörkgröna skåpsluckor elegant bryter av mot ljust kakel, en detalj som ger rummet karaktär utan att ta över. Här finns gott om plats för matbord, perfekt för både vardagsmiddagar.
Vardagsrummet är luftigt och lätt att möblera, med gott om plats för både soffgrupp och ett större matbord, perfekt för dig som gärna samlar vänner och familj. Härifrån nås även balkongen som blir en naturlig förlängning av rummet under årets varmare månader. Hallen är rymlig och ger ett välkomnande första intryck, samtidigt som den erbjuder bra avhängnings- och förvaringsmöjligheter. Sovrummet erbjuder rofylld komfort med plats för dubbelsäng, och det helkaklade badrummet håller en modern standard.

Här bor du i en stabil och välskött förening med låg avgift där bredband ingår. Som extra guldkant finns både en gemensam takterrass och en trevlig innergård att nyttja.

Med ett oslagbart läge nära stadens puls och alla bekvämligheter. Nära till kollektivtrafik och tågstation, vilket gör pendlingen smidig och enkel.

Välkommen till denna bostad som har ett av Eskilstunas bästa lägen! Närhet till både Gamla Staden, Centrum och Sveaplan. Denna bostad har tillgång till en fantastisk grönskande innergård samt en takterrass. Uteplatsen har en gemensam grillplats med stor grill och matmöbler. Här kan det njutas av vackra sommardagar tillsammans med grillsällskap och vänner.

Varmt välkommen att anmäla ditt intresse för visning!

Utgångspris 1 575 000 kr
Siros Rahnamafar
Om mig

Siros Rahnamafar

Ansvarig mäklare

076-349 00 35

siros@eskilsfast.se

Information

1 575 000 kr

2 959 kr/mån

2 rok

54 kvm

1960

Lägenhet

BR

54 kvm

2 rok

4, HISS FINNS

2 959 kr/mån

1 575 000 kr

Fakta
Typ
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
54 kvm
Månadsavgift
2 959 kr
ingår vatten,värme, bredband och grundutbud kabel-tv
Areakälla
föreningens information
Kommentar areakälla
2 r.o.k enligt förening, sovrum har dock inget fönster och bör därför räknas som 1,5 r.o.k.
Fakta om bostaden
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Adress
Ruddammsgatan 15
Kommun
Eskilstuna
Område
Gamla stan
Postnummer
633 40
Ort
ESKILSTUNA
Län
Södermanlands
Förening
Brf Stockrosen 18
Lägenhetsnummer
113-144
Andel av årsavgiften
1.97
Andel i förening (%)
1.3748%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
29 171 kr
Kommentar till nettoskuldsättningen
enligt årsredovisning 2021
Byggnad
Byggnadstyp
Flerfamiljshus
Byggnadsår
1960
Fönster
3-glas
Uppvärmning
Fjärrvärme
Ventilation
Självdrag
Övriga utrymmen
Förråd finns både på vind och i källare.
I källaren finns gemensam tvättstuga, torkrum och mangelrum.

Denna bostad har tillgång till en fantastisk grönskade innergård samt en takterrass. Uteplatsen har en gemensam grillplats med stor grill och matmöbler. Här kan det njutas av vackra sommardagar tillsammans med grillsällskap och vänner.
Våning/hiss
Hiss
Ja
Totalt antal våningar
6
Våning
4
Balkong, Uteplats, & Bilplats
Balkong
Ja
Energideklaration
Utförd
Genomförd
Datum
31 Maj 2024
Primärenergital
109 kwh/kvm (Atemp) per år
Energiklass
E
TV och bredband
Bredband
Fiber via Telia
Allmän beskrivning

Lägenheten har 2 r.o.k enligt förening, sovrum har dock inget fönster och bör därför räknas som 1,5 r.o.k.

Hall
Välkomnande hall med gott om avhängningsytor. Här finns plats för hatthylla, skoställ och gott om förvaring i garderober.

Badrum
I anslutning till hallen finns ett rymligt badrum med mörkt klinkergolv, ljust kaklade väggar, wc, handfat, spegel och en duschkabin.

Kök
Bra planerat kök med mörkgröna luckor och gott om förvaring i både över- och underskåp. Rejäla arbetsytor med kakel ovan. Spotlights under överskåpen ger en bra och stämningsfull arbetsbelysning. Fullutrustat kök med spis, fläkt, diskmaskin och kombinerad kyl/frys.

Vardagsrum
Stort vardagsrum i anlutning till köket med fint ljusinsläpp genom stora fönster. Här ryms både en stor soffgrupp, mediamöbel och ett stort matbord samt övrig möblering efter smak. Utgång till balkong i söderläge.

Sovrum
Mysigt sovrum med mörka väggar och ett mörkt golv. Här finns gott om utrymme för dubbelsäng och sängbord samt en förvaringsmöbel. Sovrummet har inga fönster vilket gör att man kan sova extra gott om natten.

Driftkostnader
El
5 000 kr/år
Försäkring
1 200 kr/år
Antal i hushållet
1
Total driftkostnad
ca 6 200 kr/år
Fakta om föreningen
Föreningens ändringsdatum
05-07-2026
Föreningsnamn
Brf Stockrosen 18
Organisationsnummer
718000-0734
Antal lokaler
6
Antal lägenheter
26 st
Varav hyresrätter
4
Renoveringar utförda och planerade
2008 Avloppsrenovering
2009 Byte av värmeväxlare
2010 Ventilationsarbeten
2011 Byte av lägenhetsdörrar
2013 Fönstermålning, Takarbeten, Tvättstugerenovering
2014 Byte garageportar
2015 Renovering affärslokal, OVK besiktning med åtgärder
2016 Byte termostatsventiler och VVB
2017 Belysning, stängsel, skyltfönster butik
2018 Åtgärder i skyddsrummet,. komplettering av nödljus
2020 Cykel förråd, Matning torkskåp, Takfläkt, Byte dörr
2021 Tillverkning och montering av stålpartier, Takarbeten, Byte av ventilationsaggregat ilokal, putsning av väggar, golvreparation och målning, bytte av lysrör och tändare
2022 Energideklaration har upprättats, grinden har byggd på och stabiliserats, en robot gräsklippare har installerats
Allmänt om föreningen
Fastighetens registerbeteckning är Stockrosen 20.
Föreningens fastighet omfattar26 lägenheter, varav 5 lägenheter har sammanlagts med intilliggande lägenhet, samt 6 butikslokaler varav 4 är inköpta av föreningen och upplåts med hyresrätt, övriga lokaler och samtliga lägenheter är upplåtna med bostadsrätt.

Separat kö till föreningens (11 st) garageplatser och (14st) parkeringsplatser.

Fastigheten är försäkrad hos Länsförsäkringar.
Byggår
1960
Överlåtelseavgift betalas av
Ej angivet
Allmänt om området
Bostaden är belägen i Gamla stadens attraktiva kvarter, ett lugnt och fridfullt område. Med någon minuts promenad nås Eskilstuna centrum. Runt hörnet finns stort utbud av caféer, restauranger, shopping och matvarubutiker. I närheten finns Sveaplans köpcenter med välsorterad livsmedelsbutik, frisör, gym och apotek. Närhet till parker, grönskande natur och trevliga promenadstråk längs med vattnet. Eskilstunas tågstation nås med några minuters promenad, täta avgångar till Stockholm och Västerås.