• Till salu
  • Köpa
  • Sälja
  • Boka en värdering
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Kontakt
OBJ25967_2080259754housingCooperativeses
eskilsfast.se
ESKILSTUNA

Intagsgatan 7B

Lägenhet, 2 rok, 36.5 kvm, 2 609 kr/mån
Utgångspris: 975 000 kr
Alla bilder

Intagsgatan 7B

975 000 kr

  • Lägenhet
  • Karta

Lägenhet

BR

37 kvm

2 rok

2

2 609 kr/mån

975 000 kr

ESKILSTUNA, Intagsgatan 7B

Attraktiv bostadsrätt med låg avgift och hög standard!

Mysig och yteffektiv tvåa belägen på Djurgården. Högre takhöjd gör lägenheten väldigt ljus och trivsam. Vardagsrum med utgång till balkong med eftermiddags- och kvällssol. Snyggt kök från 2015 med bra arbetsyta och förvaring. Nyligen renoverat badrum i snygg grå kulör med kommod, spegelskåp och dusch bakom glasvägg. Sovrum med plats för dubbelsäng. Bra förvaring i två klädkammare. Stambytt förening. Stadsnät.

Vid attraktiva Sveaplan har man nära till allt och längs den korta promenaden till centrum möter kaféerna och butikerna i Gamla stan. Runt hörnet har man vackra Djurgården där man kan ta en joggingtur, promenad eller sola och umgås sommartid.

BOSTADEN KAN ÄVEN ÖVERTAS MÖBLERAD!

Välkommen på visning!

Utgångspris 975 000 kr
Filip Resare
Om mig

Filip Resare

Ansvarig mäklare

073-772 78 00

filip@eskilsfast.se

Information

975 000 kr

2 609 kr/mån

2 rok

37 kvm

1938

Lägenhet

BR

37 kvm

2 rok

2

2 609 kr/mån

975 000 kr

Fakta
Typ
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
36.5 kvm
Månadsavgift
2 609 kr
inkl. bostadsrättstillägg, värme, vatten och kabel-tv
Areakälla
föreningens information
Fakta om bostaden
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Adress
Intagsgatan 7B
Kommun
Eskilstuna
Område
Djurgården
Postnummer
63350
Ort
ESKILSTUNA
Län
Södermanlands
Förening
Brf Sergeanten
Lägenhetsnummer
5
Andel i förening (%)
1.9892%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
76 940 kr
Kommentar till nettoskuldsättningen
Enligt 2024 årsredovisning
Pant
Pantsatt
Ja
Byggnad
Byggnadstyp
Flerfamiljshus
Byggnadsår
1938
Uppvärmning
Fjärrvärme
Våning/hiss
Hiss
Nej
Totalt antal våningar
4
Våning
2
Balkong, Uteplats, & Bilplats
Balkong
Ja
Energideklaration
Utförd
Genomförd
Datum
14 Juni 2024
Primärenergital
132 kwh/kvm (Atemp) per år
Energiklass
E
Allmän beskrivning

Vardagsrummet är ljust och inbjudande med plats för både soffgrupp och matbord. Härifrån nås balkongen som bjuder på eftermiddags- och kvällssol, en perfekt plats för en kopp kaffe eller kvällshäng.

Köket, som renoverades 2015, är både stilrent och funktionellt med gott om förvaring, fina arbetsytor och plats för mindre matbord om så önskas.

Sovrummet rymmer enkelt en dubbelsäng och erbjuder en lugn plats för vila. Här finns också fönster som släpper in fint dagsljus.

Badrummet är nyligen renoverat i en modern grå ton och utrustat med dusch bakom glasvägg, kommod och spegelskåp – fräscht och praktiskt.

Två klädkammare ger mycket bra förvaringsmöjligheter och gör det enkelt att hålla ordning i hemmet.

Driftkostnader
El
4 500 kr/år
Försäkring
2 000 kr/år
Total driftkostnad
ca 6 500 kr/år
Kommentar
enl- schablonberäkning
Fakta om föreningen
Föreningens ändringsdatum
06-24-2025
Föreningsnamn
Brf Sergeanten
Organisationsnummer
718000-2656
Antal lokaler
3
Antal lägenheter
41 st
Renoveringar utförda och planerade
1992 Fönsterbyte, Renovering kök, Renovering badrum, Takbyte
1993 Fasadmålning
1999 Balkongrenovering
2003 Bredbandsinstallation
2008 Anslutning till stadsnät
2011Fasadrenovering södra sidan
2012 Renovering av lokaler
2013 Ny Wascatortvättmaskin, balkong-& fasadrenovering
2016 Ny Wascatortvättmaskin
2017 Säkerhetsdörrar och postboxar
2019 Renovering av tvättstuga, asfaltering P-platser Intagsgatan 7
2021 Renovering av uteplats
2022 Ny torktumlare Inatsgatan 7
Parkering
25 parkeringsplatser
Allmänt om föreningen
Föreningen omfattar fastigheterna Sergeanten 6 och 7 i Eskilstuna med adress Intagsgatan 5 och 7. Husen fördigställdes 1938 och innehåller 41 lägenheter upplåtna med bostadsrätt samt 2 hyreslokaler. Föreningen förfogar vidare över 24 bilparkeringsplatser varav 12 har elstolpe. Föreningen är fullvärdesförsäkrad i Länsförsäkringar. I försäkringen ingår bostadsrättstillägget.
Pantsatt
Ja
Byggår
1938
Överlåtelseavgift
1 470 kr
Pantsättningsavgift
588 kr
Överlåtelseavgift betalas av
Köpare
Parkering
Separat kösystem till parkeringen. Allmäna parkeringar finns i området under tiden (400kr / mån)

Intagsgatan 7B Energideklaration

HSB Stadgar

HSB Brf Sergeanten i Eskilstuna årsredov

Bilder

  • Djurgården, Eskilstuna
  • Djurgården, Eskilstuna
  • Djurgården, Eskilstuna