• Till salu
  • Köpa
  • Sälja
  • Boka en värdering
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Kontakt
OBJ25967_2001333866housingCooperativeses
eskilsfast.se
ESKILSTUNA

Franzéngatan 10B

Lägenhet, 3.5 rok, 104 kvm, 4 400 kr/mån
Utgångspris: 1 895 000 kr
Alla bilder Film

Franzéngatan 10B

1 895 000 kr

  • Lägenhet
  • Planritning
  • Karta

Lägenhet

BR

104 kvm

3.5 rok

1

4 400 kr/mån

1 895 000 kr

ESKILSTUNA, Franzéngatan 10B

Välskött etagelägenhet med låg avgift och stor altan om hela 19kvm!

Utgångspris 1 895 000 kr
Julian Valkov
Om mig

Julian Valkov

Ansvarig mäklare

073-627 94 45

julian@eskilsfast.se

Information

1 895 000 kr

4 400 kr/mån

3.5 rok

104 kvm

1943

Lägenhet

BR

104 kvm

3.5 rok

1

4 400 kr/mån

1 895 000 kr

Fakta
Typ
Lägenhet
Antal rum
3.5 rum
Boarea
104 kvm
Månadsavgift
4 400 kr
Adress
Franzéngatan 10B
Kommun
Eskilstuna
Område
Västermalm
Postnummer
632 30
Ort
ESKILSTUNA
Län
Södermanlands
Förening
Eskilstuna BRF Tallkotten 17
Lägenhetsnummer
5 och 7
Andel av årsavgiften
25
Andel i förening (%)
25%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
6 797 kr
Byggnad
Byggnadstyp
Flerfamiljshus
Byggnadsår
1943
Uppvärmning
Fjärrvärme
Ventilation
Självdrag
Övriga utrymmen
Två vindsförråd och två matkällarförråd tillhör bostaden.
Föreningen har gemensamt badrum, hobbyrum, cykelrum och tvättstuga i källarplan.
Medlemmarna hjälps åt med städning av trapphus.
Våning/hiss
Hiss
Nej
Totalt antal våningar
2
Våning
1
Balkong, Uteplats, & Bilplats
Uteplats
Ja
Bilplats
Ja
Beskrivning Bilplats
Separat kö till föreningens parkeringsplatser.
Energideklaration
Utförd
Genomförd
Datum
26 Juni 2023
Primärenergital
152 kwh/kvm (Atemp) per år
Energiklass
F
Allmän beskrivning

Entréplan

Kök: Köket är nedervåningens mittpunkt och sociala plats. Här finns gott om förvaring i över- och underskåp samt i köksön. Köket har spis, diskmaskin samt kyl och frys i rostfritt utförande. Det rostfria bryter snyggt mot träluckorna och det mörka kaklet samt bänkskivorna. I köket finns det plats för ett runt bord som bjuder in till sociala middagar – duka upp buffén på köksön och rör er ut till altanen, som nås via köket, och umgås i solskenet. Köket och hallen är målat i en vacker grå färg som bryter fint mot kökets fondtapet.

Uteplats: Via kökets nya glasdörrar når du lägenhetens stora uteplats om 19 kvadratmeter. Altanen har ett trädäck och rymmer både stor sittgrupp och solstol. Tujahäckarna ger liv och grönska men också avskildhet och gör altanen mer privat. En markis skyddar mot solens varma strålar eller det lätta duggregnet.

Vardagsrum: Från hallen når man vardagsrummet som har en behaglig väggfärg som tillsammans med det vackra golvet inger lugn och ro. Det tredelade fönstret ger ett härligt ljusinsläpp. Härinne ryms en rejäl soffa, vardagsrumsbord, tv-möbel och bokhyllor.

Badrum: I badrummet möter vitt kakel det svarta klinkergolvet. Färgsättningen och golvvärmen gör att badrummet känns stiligt och exklusivt. Duschhörnan pryds av svart kakel vilket skapar en snygg siluett. Härinne finns också toalett, kommod med förvaring, spegel och ett badrumsskåp. Både badrummet och toaletten på övervåningen är stambytta.

Hall: Direkt när du kommer in i lägenheten finns plats att hänga av sig ytterkläderna samt förvara veckans skor. Nedervåningens öppna planlösning gör att hallen tar dig direkt in i köket, matplatsen och vidare ut till altanen.

Övre plan

Allrum: Via trappen når vi det ljusa allrummet på övervåningen. Framför fönstret finns det plats för ett skrivbord – perfekt för hemmaarbete eller läxläsning. Bokhyllor eller en byrå ryms också här. I allrummet finns en klädkammare rakt framför trappen som erbjuder god förvaring.

Sovrum: I lägenhetens största sovrum ryms en dubbelsäng, sängbord och en byrå. Kanske väljer du att ersätta byrån och möblera med en fåtölj och ett par bokhyllor i stället. Det finns plats för flera garderober längs väggen som vetter mot toaletten. Rummet har en mörkare fondvägg som ger rummet lugnt. I övrigt är det ljust tack vare det stora fönsterpartiet – här kan du njuta av kvällssolens strålar.

Sovrum 2: Bostadens andra sovrum erbjuder plats för säng, sängbord, byrå eller skrivbord. Härinne finns också en inbyggd garderob med överskåp för förvaring av kläder.

Toalett: Övervåningens toalett har ett stiligt, grått klinkergolv och har likt nedervåningens badrum grått och vitt kakel på väggarna. Här finns en toalett, kommod och ett spegelskåp.

Via övervåningens hall tar dig till de två sovrummen och toaletten. Här finns en separat ingång till lägenhetens övervåning med ny entrédörr. I hallen finns det även plats för kläd- och skoförvaring.

Till lägenheten hör två vindsförråd samt två matkällarförråd. I källarplanet har föreningen gemensamt badrum med bubbelbadkar, hobbyrum, cykelrum och tvättstuga. Medlemmarna hjälps åt med städning av trapphuset. Separat kö till föreningens p-platser.

Driftkostnader
El
4 000 kr/år
Försäkring
1 250 kr/år
Antal i hushållet
1
Total driftkostnad
ca 5 250 kr/år
Kommentar
Enligt schablonberäkning.
Fakta om föreningen
Föreningens ändringsdatum
01-30-2026
Föreningsnamn
Eskilstuna BRF Tallkotten 17
Organisationsnummer
718000-1617
Parkering
Separat kö till föreningens parkeringsplatser.
Ingen parkeringskostnad utgår för föreningen medlemmar.
Fri parkering utmed gatan.
Byggår
1943
Överlåtelseavgift betalas av
Ej angivet
Allmänt om området
Fastigheten är belägen på västra sidan av Eskilstuna och här utgörs omgivningarna i huvudsak av flerbostadshus och villor. Du har nära till Vilsta friluftsområde med fina promenadstråk, motionsspår, badplats och ridhus. Promenad och cykelavstånd till Eskilstunas centrumkärna med stort utbud av butiker, restauranger och caféer. Flera mataffärer finns i närområdet. Kort avstånd till busshållplats och gång/cykelavstånd till centralstationen.
Parkering
Separat kö till föreningens parkeringsplatser.
Ingen parkeringskostnad utgår för föreningen medlemmar.
Fri parkering utmed gatan.

Brf Talkotten Stadgar

Franzéngatan 10B Energideklaration

Brf Talkotten 17 Årsredovisningen 2024