• Till salu
  • Köpa
  • Sälja
  • Boka en värdering
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Kontakt
OBJ5NSLD52375FPHBK6BAhousingCooperativeses
eskilsfast.se
Eskilstuna

Djurgårdsvägen 12B

Lägenhet, 4 rok, 119 kvm, 6 536 kr/mån
Utgångspris: 3 195 000 kr
Alla bilder

Djurgårdsvägen 12B

3 195 000 kr

  • Lägenhet
  • Planritning
  • Karta

Lägenhet

BR

119 kvm

4 rok

2

6 536 kr/mån

3 195 000 kr

Eskilstuna, Djurgårdsvägen 12B

Våning på Djurgården med gott skick och möjlighet till egen parkeringsplats!

Välkommen till en bostad som kombinerar tidlös charm med moderna bekvämligheter.

Den ljusa hallen sätter tonen med klassiskt fiskbensparkett och ljusa väggar som skapar ett varmt välkomnande. Köket är stilrent renoverat i klassisk stil med modern maskinell utrustning och goda arbetsytor. Vardagsrummet bjuder på luftiga ytor och ljus från två håll – perfekt för både vardag och umgänge. Bostaden disponerar tre väl tilltagna sovrum med flexibla användningsmöjligheter, varav ett med utgång till balkong. Därtill finns två helkaklade badrum som ger extra komfort i vardagen.

Gott om förvaringsutrymmen med flertalet förråd samt P-plats som kan övertas antingen i garage eller på gården beroende på föreningens kösystem. Till föreningen hör en välskött, grönskande innergård med gemensam uteplats.

Bostaden är belägen på Djurgården, ett stenkast från de mysiga kvarteren i Gamla staden. Ett lugnt område med bekvämt promenadavstånd till Eskilstuna centrum. Runt hörnet finns caféer och restauranger och flertalet parker och grönområden. På några minuters gångavstånd finns Sveaplans köpcenter med bland annat välsorterad matvaruaffär, apotek och träningsanläggning. Närhet även till universitet och tågstation.

Varmt välkomna att anmäla ert intresse för visning!

Utgångspris 3 195 000 kr
Julian Valkov
Om mig

Julian Valkov

Ansvarig mäklare

073-627 94 45

julian@eskilsfast.se

Visningar
VISNING
17 Maj 2026, 14:30 - 15:00

Öppen visning, anmäl gärna intresse!

BOKA
Information

3 195 000 kr

6 536 kr/mån

4 rok

119 kvm

1929

Lägenhet

BR

119 kvm

4 rok

2

6 536 kr/mån

3 195 000 kr

Fakta
Typ
Lägenhet
Antal rum
4 rum
Boarea
119 kvm
Månadsavgift
6 536 kr
Adress
Djurgårdsvägen 12B
Kommun
Eskilstuna
Område
Djurgården
Postnummer
633 40
Ort
Eskilstuna
Län
Södermanlands
Förening
BRF Aktiv Eskilstuna
Lägenhetsnummer
597-008
Andel av årsavgiften
21.46
Andel i förening (%)
21.463%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
87 940 kr
Kommentar till nettoskuldsättningen
Enligt 2024 årsredovisning
Byggnad
Byggnadstyp
Flerfamiljshus
Byggnadsår
1929
Fönster
2-glas
Uppvärmning
Fjärrvärme
Ventilation
Självdrag
Övrigt om byggnaden
Städning av trapphus, källare, trädgårdsarbeten samt snöskottning sköts gemensamt av föreningens medlemmar enligt rullande schema.
Övriga utrymmen
Tre källarförråd och två stora vindsförråd tillhör bostaden.
Gemensam tvättstuga finns i föreningen utrustad med tvättmaskin, torktumlare, torkskåp och mangel.
Hobbyrum / snickeri i källarplan.
P-plats (75kr/mån) med motorvärmare alt garage (120kr/mån) kommer att kunna övetas av köpare enligt föreningens separata kösystem.
Bredband via Stadsnätet.
Våning/hiss
Hiss
Nej
Totalt antal våningar
2
Våning
2
Balkong, Uteplats, & Bilplats
Balkong
Ja
Bilplats
Ja
Beskrivning Bilplats
En p-plats kan övertas av köpare antingen i garage (120kr/mån) eller på gården (75kr/mån) beroende på föreningens kösystem.
Energideklaration
Utförd
Genomförd
Datum
13 September 2018
Primärenergital
152 kwh/kvm (Atemp) per år
Energiklass
F
TV och bredband
Bredband
Fiber
Allmän beskrivning

Hall
Välkomnande och ljus hall med ett fint ljusinsläpp från angränsande rum. Golvet pryds av klassisk fiskbensparkett som tillsammans med ljusa väggar och vitmålade snickerier ger ett tidlöst och välhållet intryck. Hallen erbjuder god yta att möblera med förvaringsmöbler.

Kök
Nyrenoverat och stilrent kök rmed goda arbetsytor och generös förvaring bakom vita skåpsluckor. Bänkskivor i stenliknande utförande samspelar med golv i marmorerat mönster och skapar ett enhetligt och tidlöst uttryck. Köket är utrustat med integrerad diskmaskin, spishäll, fläkt, inbyggnadsugn och mikro samt kombinerad kyl och frys. Köket erbjuder plats för matgrupp och har fint ljusinsläpp som bidrar till en trivsam matlagningsmiljö.

Vardagsrum
Rymligt och ljust vardagsrum med generösa fönsterpartier som ger ett fint ljusinsläpp från två håll. Rummet har väl tilltagna ytor som medger både soffgrupp och matplats. Den vackra fiskbensparketten löper över golvet och samspelar med ljusa väggar och tidstypiska detaljer. Vardagsrummet utgör en naturlig samlingspunkt i bostaden och erbjuder flexibla möbleringsmöjligheter för såväl vardag som sociala tillställningar.

Sovrum 1
Rofyllt sovrum med plats för säng och tillhörande möblemang. Ljusa väggar tillsammans med fiskbensparkett skapar ett harmoniskt och enhetligt uttryck som följer bostadens övriga rum. Rummet har ett bra ljusinsläpp och erbjuder en lugn miljö med goda förutsättningar för vila. Planlösningen är lättmöblerad och ger möjlighet till kompletterande förvaring vid behov då rummet är indelat med skiljevägg. Plats finns för lounge eller soffgrupp samt så nås även balkongen via vackra dubbeldörrar.

Sovrum 2
Rummet präglas av generös takhöjd och fina fönster. Parkettgolv och ljusa väggar. Här finns plats för säng, skrivbord, och byrå. Vidare finns utrymme för förvaring med extern garderob.

Sovrum 3
Ljust och rymligt sovrum med goda möbleringsmöjligheter. Rummet rymmer enkelt dubbelsäng samt kompletterande inredning och kan även disponeras som arbetsrum eller kombinerat sov- och gästrum. Fiskbensparkett och ljusa ytskikt skapar ett enhetligt och tilltalande intryck, medan fönsterpartiet ger ett fint ljusinsläpp. Ett flexibelt rum som kan anpassas efter olika behov.

Badrum 1
Helkaklat badrum med klinkerbelagt golv. Utrustningen består av duschkabin, handfat med kommod, spegel med integrerad belysning samt uppvärmd handdukstork och vädringsfönster.

Badrum 2
Hemmets andra badrum har ytskikt i neutrala färgval. Utrustningen består av handfat med kommod, spegel med belysning, toalettstol, duschplats med duschvägg i glas samt paxfläkt. Här finns också en egen tvättmaskin som kommer att ingå.

Driftkostnader
El
5 000 kr/år
Försäkring
1 250 kr/år
Antal i hushållet
2
Total driftkostnad
ca 6 250 kr/år
Kommentar
Enligt schablonberäkning.
Fakta om föreningen
Föreningens ändringsdatum
02-08-2026
Föreningsnamn
BRF Aktiv Eskilstuna
Organisationsnummer
718000-1666
Antal lägenheter
6 st
Renoveringar utförda och planerade
2018 Indragning av fiber, ny trapphusbelysning med rörelsedetektor, Digitar styrning av portlåset, markhojning
2019 OVK besiktning
2020 Utbyte av fjärrvärmecentral
Byggår
1929
Överlåtelseavgift betalas av
Ej angivet

Årsredovisning 2024

Djurgårdsvägen 12B Energideklaration